ÚGY ÉRZED, KEVÉSBÉ
VAGY EREDMÉNYES, HA OTTHONRÓL DOLGOZOL?

2020. 05. 18.

Borítókép: Michael Soledad, Unsplash

A koronavírus-járvány első szabálya: maradj otthon. A kijárási korlátozás, esetleg karantén során az otthoni munkavégzés olyan bezárkózáshoz vezethet, ami ha rosszul csináljuk, kevésbé felelősségteljessé és kevésbé eredményessé tehet minket. Az alábbi tippekkel elkerülhetjük ezeket.

 

Úgy tűnhet, hogy a pandémia miatt az otthonról végzett munka csodálatos kora vár ránk. Menő! Kinek hiányzik az iroda? Csábító a szabadság és a kompromisszumok nélküli munkavégzés ígérete.

 

A magatartástudomány azonban rácáfol.

 

Bár szoftverekkel látszólag utánozható az irodai környezet, vannak bizonyos viselkedési formák, melyeket ténylegesen csak bent a munkahelyen követünk. Egyszerűen nem tudjuk elhagyni őket.

 

Kezdjük egy nem túl nyilvánvaló dologgal: a szokásokkal.

 

Az emberek gyakran panaszkodnak, hogy nem tudnak új szokásokat kialakítani. „Próbáltam, de egyszerűen nem megy a [testmozgás, meditáció, új hobbi, stb., a megfelelő rész aláhúzandó].”

Az amerikaiak életük során átlagosan hétszer próbálnak lefogyni. Ez legalább hat (de lehet, hogy hét) kudarccal végződő kísérlet valami olyan véghezvitelére, amihez semmi kedvük. 9 milliárd dolláros önsegítő iparág épült ki erre, olyan megoldások értékesítésére, amelyek segítenek elérni ezt az „egyszerű” célt.

 

A jó hír: Van egy biztos módja annak, hogy új szokásokat vegyünk fel, elérjük a céljaink és javítsunk életkörülményeinken. Meglepő módon ez a módszer kultúrák között is működik. Mindenki ismeri, sőt, már ki is próbáltad!

 

Úgy hívják: Munka.

 

A munka működik. Segít elérni kis- (időben történő megjelenés, unalmas e-mailekre válaszolás) és nagy célokat (új termékek bevezetése). Segít bennünket a szokások kialakításában és előrehaladásunk nyomon követésében. Segít gyorsan megtanulni nehéz dolgokat.

 

Hallottad valaha is, hogy így panaszkodtak volna a kollégáid vagy a barátaid?

 

  • „Egyszerűen képtelen vagyok összeszedni magam és elkészíteni a prezentációt a holnapi találkozóra.”
  • „Hetente kellene jelentést küldenem, de mindig elfelejtem. Szerintem hagyom is a fenébe.”
  • „Úgy volt, hogy végigviszem a projektet, de inkább felszívódom.”

 

Biztos, hogy nem hallották tőlük soha ilyesmit.

 

Miért vagyunk eredményesek bizonyos területeken – mint például a munka –, míg más területeken pedig, például diéta vagy meditáció, egyszerűen pofára esünk?

 

Ráadásul ezt a különbséget az eredményességünkben még magától értetődőnek is tekintjük és el is fogadjuk. Azt hisszük, hogy a pénz az oka. A munkáért fizetést kapunk, tehát dolgozunk. Azt gondoljuk, hogy a pénz tesz minket rendkívül produktív, megbízható és következetes munkavállalóvá.

 

Vizsgáljuk meg közelebbről, mi is a munka valójában. Alapvetően ez egy nagy felelősségrendszer.

 

  • A kollégánk mellett ülünk minden egyes nap 9 és 17 óra között. Különböző feladatokon dolgozunk – közvetlenül egymás mellett.
  • Vannak napi vagy heti megbeszélések, melyek során be kell számolnunk a tegnap elvégzett és ma elvégzett feladatokról.
  • Vannak nagyobb tárgyalások is a legfontosabb felekkel, amelyekre hetekkel előre fel kell készülni a prezentációkkal.
  • Követik a folyamatainkat, jelentéseket kell küldenünk a projekt ütemtervéről.
  • Vannak a kollégáinkat is érintő határidőink, amiket ha elmulasztunk, nagyon rossz színben tüntet fel minket és másokat is hátráltatunk vele.
  • Munkahelyünk céljainak részei vagyunk.
  • Teljesítményünkön múlik, hogy elérjük-e ezeket a célokat. Ha nem sikerül? Átnézzük, hol hibáztunk és változtatunk a stratégiánkon, hogy legközelebb eredményesek legyünk.

 

Tudod mi a legdurvább? Szinte minden vállalatnál így zajlik a munka világszerte. Kultúrától és munkaterülettől függetlenül a legtöbb munkahely így épül fel.

 

A legtöbben elszámoltathatóságnak hívják. A munka hihetetlenül hatékony felelősségre vonási rendszerekkel segít az önkrontrollunkat.

 

Ez honnan ered?

 

Munkahelyünkön viselkedésünk a többiek számára is látható, nyilvános. A munka láthatóvá, mérhetővé teszi a viselkedésünket, így segít minket a dolgok elvégzésében. Új terméket szeretnél piacra dobni, ami új fejlesztéseket is igényel? Állíts fel egy csapatot és állíts fel kemény ütemtervet a végén nyilvános publikációval. Így tesz minden san francisco-i tech startup. Csak nézd meg a Google Developer Day vagy az Apple Keynote indítását. Az Apple elkötelezte magát amellett, hogy 2019. június 3-án elindítja az iOS 13-at, és meg is tették. Ezek mindössze nagy felelősségrendszerek, amelyek segítenek az alkalmazottaknak megtenni valamit, amire utasítják őket.

 

A személyes célok a magánszférában maradnak. A magánszférában viszont küszködünk.

 

A közszférában megértjük, hogy van egy alapvető norma, amit teljesíteni kell („Meg kellene jelennem az előkészített ülésen”). Az önszabályozás a norma megsértésének várható következményei alapján történik.

 

Az elszámoltathatóság valójában csak azt várja el, hogy igazold másokkal szemben támasztott intézkedéseidet egy már létező norma vonatkozásában. És működik.

 

Az elszámoltathatósági rendszerekről (a nyilvános viselkedés) bebizonyosodott, hogy szavazás, iskolába járás, kézmosás, jótékonyság és sok más területen is működnek. Az iowa-i Ely-ben a szavazóknakat figyelmeztették, hogy ha nem szavaznak, nevüket közzéteszik az újságban. Ez 6,9% -kal emelte a szavazási arányt. Egy YMCA jelezte tagjainak, mennyien jelennek meg. Ezután jelezték, hogy részvételüket a következő hónapban nyilvánosságra hozzák. A részvétel 17% -ról 23% -ra emelkedett.

 

Amikor tudjuk, hogy viselkedésünk a közszférában zajlik, akkor fontosnak tartjuk, hogy mások mit gondolnak rólunk, hogyan tekintenek ránk, és végül ennek érdekében módosítjuk viselkedésünket.

 

Ahogy az irodai munka a járvány idejére az otthonunkba költözik, a korábbi nyilvános munkavégzési szokásaink magánjellegűvé válnak, a négy fal között zajlanak. Jó ez? Hogyan hat mindez a hatékonyságunkra?

 

Könnyű mondani, hogy rosszul. Ez az általános vélemény. A valóság azonban az, hogy a munka jellege változik meg, ahogy nyilvánosból magán jellegűvé változik.

 

A hatékonyságunkat lehetővé tevő alapvető dolog az, ami megváltozik.

 

A személyes megbeszélések Skype interjúkká vagy egyéb online zajló kommunikációvá válnak. Figyeld meg, hogy többnyire csak az első öt percben hagyod bekapcsolva a kamerát, majd kikapcsolod. Ez csökkenti az elszámoltathatóságod, és további figyelemhiányhoz is vezethet.

 

Az elején még rendszeres és nyilvános munkanapjaink (mindannyian 9-kor bejelentkezünk és köszöntjük egymást) mostantól magánjellegűvé és rendszertelenné válnak. Ez a szabadság jó érzés, de csökkenti az elszámoltathatóságot, és kevesebb ledolgozott órát eredményezhet.

 

Nem lehet most megtartani a konferenciákat és a nyilvános tárgyalásokat. Ez csökkenti a nyilvánosság nyomását és késlelteti a dolgok elkészítésének kulcsfontosságú motivációját. Csökkenti az elszámoltathatóságot és növelheti a késlekedést.

 

Az alábbi öt tippel kordában tarthatod mindezt:

 

Tartsd bekapcsolva a kamerát – végig a teljes megbeszélés alatt

Ha ilyen módon személyesen jelen vagy, akkor nem az e-mailjeidet olvasgatod és nem a netet böngészed a háttérben. Tartsd be az irodai tárgyalási a normákat az online megbeszéléseken is. Ez csökkenti a konferenciahívások elmaradását is.

 

Tarts be egy munkanapod kezdését és zárását

Ezzel kialakíthatod azt az idősávot, amikor elérhető vagy. Noha a „munkaidő” elvileg egyértelmű a teljes csapat számára továbbra is, muszáj újra és újra meghatározni, hogy mindenki könnyebben igazodjon ezek alapján az új karantén-korszak körülményeihez. Bónuszként abban is segít bekorlátozni minket, hogy ne csússzon késő éjszakába a munka.

 

Számolj be a napi és heti teljesítményedről

A mérnökök már évek óta alkalmazzák. 15 perces bejelentkezésekkel megvitatjátok, hogy álltok és a nap prioritásaitokat is. Picit át kell állnia mindenkinek erre. A Slack (vagy más üzenetküldő) megfelelő módszer lehet ehhez.

 

TOVÁBBI HATÁRIDŐK és döntési pontok bevezetése

Mindannyian jók vagyunk a dolgok elodázásában – tényleg baromi jók. De van megoldás. A határidők segítik mozgásban tartani a dolgokat. Segítenek összpontosítani és elkerülheted, hogy  a lényegtelen feladatok vonják el a figyelmed. Egy egyszerű módszer: Gondoskodjon róla, hogy a megbeszélések döntéshozatalra buzdítsanak. A résztvevőknek a megbeszélés időtartama alatt kell véleményeket alkotniuk.

 

A megbeszélések időzítettek legyenek

Adott időpontokban legyenek a megbeszélések, ne össze-vissza egy nap folyamán. Ez sokkal hatékonyabb, mivel jobban be lesz osztva az időd, tudod, hogy az adott idősáv erre van fenntartva. Ez igaz bent a munkahelyen is, de otthon talán még fontosabb, mivel otthon könnyebben elterelődik a figyelem.

 

Mivel munkavégzésünk alapvetően változik meg most hónapokra, optimalizálnunk kell a munkakörülményeinket. A munka olyan módon köt össze most bennünket más emberekkel, aminek módját nem igazán tudjuk megválasztani (vagy legalábbis úgy hisszük, hogy nem tudjuk megválasztani), de továbbra is teljesítenünk kell. A munka csak egy bevált, kifinomult felelősségrevonási rendszer, ami motivál minket munkaterülettől és kultúrától függetlenül.

 

Most a vírus idején (de a személyes céljaink elérése érdekében is) nem szabad elfelednünk: nem vagyunk egyedül.

 

Kezeld úgy a helyzetet, mintha továbbra is látnák, mit csinálsz épp.

Forrás: fastcompany.com

Megosztás:

comments powered by Disqus